Štítky

středa 7. října 2015

Golema a džin v New Yorku - Helene Wecker 5/5

Neskutečně poutavý příběh dvou naprosto odlišných bytostí i charakterů doplněný o střípky příběhů několika vedlejších postav které hlavní lince hravě konkurují a tvoří nádherný celek. 
Postupně se dovídáme o touhách, cílech i útrapách všech postav a sledujeme jak se vše střetává s vnitřtními světy Šavy, golemy, a Ahmada, džina.
Jak se na přání ostatních vlastně dívá bytost která je všechna zná a zároveň není jen prázdná schránka bez vlastních názorů? Jak má poznat která přání plnit může a která ne? Která jsou nevinná a která špatná? Jak se vyrovnat s tím, že vše splnit nemůže?

A co každodenní rutina? Práce bez konce, žádné cíle, žádná extravagance, žádná ctižádost. Jak má takhle žít bytost znající jen blahobyt, dostatek všeho na co si vzpomene, a hlavně svobodu.
Můžou to vůbec vydržet a nebo je to zničí?
Pomůže jeden druhému přežít a nebo vedle sebe nedokáží vydržet?
Golema a džin je zkrátka úžasný příběh který není ani tak o fantastických dobrodužstvích a nadpřirozených bytostech jako o lidech. Ti dva nám dávají dokonalý pohled na nás jako na celek i jednotlivce.
Rozhovory Šavy a Ahmada vás nutí zastavit se a zamyslet se nad vlastním bytím, nad vlastními zvyky a přáními.
Zvolna se od úvah dostaneme až k dechberoucímu finále kde už není čas na dlouhé vyprávění a musí se jednat.
Golema i džin musí tvrdě bojovat za své právo na život i s ryzikem, že nebude takový jaký by si představovali.
Oficiální anotace
V New Yorku roku 1899 se záhadným způsobem ocitnou dvě nadpřirozené bytosti. Šava je golema, stvořená z hlíny, která po smrti svého pána dorazí do Ameriky sama. Ahmad je džin, zrozený z ohně v syrské poušti. Před staletími ho beduínský kouzelník uvěznil v měděné láhvi a klempíř v dílně na Manhattanu ho z ní náhodně vypustí. V neznámém městě mezi přistěhovalci se golema i džin snaží přizpůsobit okolí a zatajit svou totožnost. Jsou totiž velmi odlišní a bojí se reakcí obyčejných lidí… Realistické vylíčení neopakovatelného tavicího kotle, ve kterém se z různých národností stávají Američané, v kombinaci s čirou fabulací bájných postav, vytváří vynalézavý a vzrušující příběh.

Žádné komentáře:

Okomentovat